Znáte to? Snažíte se jíst zdravě, myslet pozitivně, ale stále se necítíte dobře? Otevřeli jste se změně ve svém životě, ale tak nějak kličkujete a ztrácíte se? Plníte různá doporučení z inspirativních knih, sledujete motivační profily na sociálních sítích, ale možná ještě více se dostáváte do deprese z toho, že změna nepřichází a nebo jen velmi pomalu? Tento článek má potenciál životní změny. Alespoň pro ty, kteří jsou připraveni a dočtou text až do konce. Věřím v to, že každý se může vrátit k přirozenosti, tedy k přirozeně šťastnému životu.
Kam se vytratily lidské sny?
Malé děti přesně ví, co jim příjemné je a co není a dávají to jasně najevo. Přesně ví, co v danou chvíli chtějí dělat, co potřebují, co je baví. Velké sny malých bytostí jsou často ušlapávány malými sny bytostí velkých. Pro dospělé jsou dětské sny naivní, pro děti samotné však představují reálnou možnost. Ještě věří. Vlivem autorit v průběhu dospívání přestáváme naslouchat svým potřebám a plníme požadavky rodičů, učitelů, zaměstnavatelů. Výsledkem takové výchovy je člověk odpoutaný od sebe sama, který ztratil své sny, touhy a přání. Stává se ztraceným a jen pokračuje v poslušném plnění požadavků svého okolí. Své sny vyměnil za omezující mzdu. To vede k odevzdání své moci a následně k ne-moci, která se projevuje nejprve na duši a posléze na těle. Odborníci tomu říkají psychosomatika.
Velké sny malých bytostí jsou často ušlapávány malými sny bytostí velkých.
Návrat k přirozenosti
Sám jsem si tímto stylem výchovy prošel a přesně tak jsem i dopadl. Ve svých 30 letech se ze mě stal vyhořelý, ne-mocný člověk s prázdnou peněženkou i duší a mnoha chronickými obtížemi k tomu. Mou vnitřní nespokojenost mi zrcadlilo vnější okolí, což se také odráželo na kvalitě mých vztahů s lidmi. Celý svůj zdravotní příběh popisuji ZDE. Další autorita, tentokrát lékařská, se mě snažila přesvědčit, že mé zdraví je již nevratné a už navždy budu užívat léky a kortikoidy. Když jsem si sáhl na své pomyslné dno a můj život ztratil smysl, rozhodl jsem se vystoupit z ne-moci a vrátit se ke své moci. Nastoupil jsem na cestu zpět k přirozenosti.
Proto jsem založil svůj projekt Návrat k přirozenosti, protože jsem s lidmi chtěl sdílet svou cestu, která by mohla být inspirací i pro ně. Když jsem to dokázal já, dokážou to i ostatní! Říkal jsem si při mém záměru nabízet lidem podporu k jejich změně. Nicméně, jak čas plynul, mé vnímání přirozenosti se postupně měnilo.
Potrava a pití
Má změna začala nejprve změnou mého jídelníčku. Dříve jsem svět hodně vnímal přes hmotu a jídlo pro mé dřívější Já bylo možností, jak nastoupit na cestu zpět k pevnému zdraví. Řekněme si i upřímě, že změnit jídlo je nejjednodušší krok změny. Změnit totiž přístup k jídlu je daleko snazší než změnit přístup k životu jako takovému. Přešel jsem na organickou raw stravu a zařadil kvalitní zelené potraviny. Dbal jsem i na kvalitu vody, prostě všeho, co dávám do úst i na tělo.
Je fascinující, jak naše tělo dokáže zmobilizovat své sebečistící a sebeozdravné mechanismy, pokud mu nabídneme přirozenou stravu bez toxické zátěže.
Za dva měsíce byla většina mých chronických obtíží pryč i s celoživotní prognózou mého doktora. Začal jsem tedy na svých sítích propagovat raw food životní styl a tehdy jsem svůj projekt Návrat k přirozenosti hodně vnímal jako návrat k přirozenému způsobu stravování. Ač jsem svému tělu dával tu nejčistší stravu, zbavil jsem se chronické bolesti na těle, necítil jsem se zdravý.
Pohyb je život
Má životní energie se po zařazení zelených potravin do mého jídelníčku rapidně zvedala a já měl potřebu čím dál většího množství pohybu. Začal jsem intenzivně sportovat. Do svého denního programu jsem zařadil běh, hiit, posilování, kolečkové brusle, procházky. Jakoby ta zelená barva kterou jsem pil a jedl ve formě šťávy z mladého ječmene a chlorelly, ve mě probouzela opravdový život. A život je o pohybu. Své pojetí Návratu k přirozenosti jsem vedle přirozené stravy obohatil o přirozený pohyb jako klíčový faktor přispívající k uzdravení. Cítil jsem se opravdu v kondici, nikdy jsem nesportoval v takovém množství jako v tomto životním období. Ale necítil jsem se zdravý.
Příroda jako zrcadlo
Čím více se mé tělo čistilo, tím méně jsem chtěl zanášet své tělo opět toxickou stravou. Začal jsem si však uvědomovat, že výživa fyzického těla bez výživy duše, je nedostačující. Tělo funguje komplexně, tedy v propojení s duševní a sociální stránkou člověka a jedno nemůže fungovat bez druhého. Neexistuje zdraví napůl. Proto jsem vedle hmotného pojetí zdraví začal zkoumat své nehmotné potřeby. Pro člověka založeného na hmotě to nebylo jednoduché. Proto jsem přizval hmotnou přírodu, aby mi v hledání pomohla. Začal jsem chodit na časté procházky do lesa. Mezi stromy se ztišil hluk dnešní doby, který krade pozornost, a já měl prostor v tichu zkoumat svůj vnitřní nefyzický svět. Při každé cestě z lesa jsem více znal sám sebe a uvědomoval jsem si vliv přírody na lidské zdraví. Do svého konceptu Návrat k přirozenosti jsem zařadil kromě přirozené potravy a pohybu také vědomý pobyt v přirozeném prostředí člověka, tedy v přírodě. Necítil jsem se ale zdravý.
Výživa fyzického těla bez výživy duše, je nedostačující.
Parta není výhoda, ale potřeba
Kromě toxického jídla jsem začínal odmítat i toxické prostředí a toxické lidi kolem mě. Přítomnost lidí, kteří byli v roli oběti a neustálého stěžovatele, mi prostě nedělala dobře. Sám jsem z role oběti vykročil. Pokud jste nuceni být ale v přítomnosti obětí každý den, chtěj - nechtěj, obětí se stanete, protože člověk se stává průměrem 5 lidí, se kterými je často v kontaktu. Pamatuji si, jak moc mě lákaly komunity vědomých lidí, tedy těch, kteří ke svému životu přistupují jako tvůrci. Začal jsem navštěvovat vědomé akce, které tento typ lidí sdružovaly a já se stýkal s osobnostmi, kteří mě inspirovali. Uvědomil jsem si, že člověk je sociální tvor a kromě přirozeného jídla, pití a pohybu je jeho přirozenou potřebou být součástí společenství dalších osob. Jak mocný vliv má na jedince společnost, kterou se obklopuje! Tuto myšlenku jsem začal vnášet do konceptu svého projektu inspirující mou cestou k přirozenosti. Stále jsem se ale necítil zdravý.
Stáváš se těmi, s kým se stýkáš. Stýkáš se s ne-mocnými nebo mocnými?
Poslání jako naplňující program života
Věděl jsem, že abych byl opravdu spokojený, musím opustit mé dosavadní zaměstnání. Když jsem se probouzel každé ráno do svého života, jakoby mi chyběl smysl, jiskra, důvod, proč tady jsem. Jedno mé životní poslání uhaslo a nové jsem hledal. Věřím tomu, že člověk na Zemi plní nějaký svůj účel, kdy seberealizací svých darů přispívá k obecnému blahu ostatních. Duchovní život bez seberealizace ve hmotě se stává pouze héliem bez balónku - existuje, ale nedělá lidem radost. Pokud člověk zná své poslání, udržuje v sobě vyživující žár života. Přál jsem si opět hořet pro smysluplnou činnost, která bude mít přesah mého osobního prospěchu. Chtěl jsem nést světlo pro dnešní svět, ale zároveň jsem nechtěl být svázán pouty zaměstnání. Svoboda je pro mě nejdůležitější hodnotou života. Proto jsem chtěl svobodu sociální (možnost rozhodovat o tom, s kým budu spolupracovat), časovou (kdy budu pracovat), fyzickou (kde budu pracovat) a ekonomickou (chtěl jsem neomezené možnosti tvoření a tedy i neomezenou finanční odměnu).
Byl jsem hledající a připravený. A když ke mně přišla příležitost etického síťového marketingu, dalo mi to nejen smysl, ale i to, co jsem hledal. Síťový marketing mi naplnil mé potřeby a zase mě naučil snít. Ke svým snům se přibližuji, mnohé už žiju. A já se cítím ve své moci, tedy zdravý.
5P
Tato má cesta se vtiskla do esence toho, co lidem chci nabízet. Mé vnímání Návratu k přirozenosti se od pozornosti na zdravé stravování zaměřila na pozornost naplnění přirozených potřeb člověka. Protože pokud je člověk spokojený a naplněný, nepotřebuje se naplňovat nekvalitním jídlem, váží si sám sebe, tudíž svému tělu dopřává kvalitní výživu pro tělo i duši. Takový člověk má více energie, vyhledává pohyb. No a přirozeně se obklopí těmi, kým sám je.
Kvalita zdraví se odráží od kvality tzv. 5P - základních oblastech, které rozhodují o prosperitě života. Jsou to potrava, pití, pohyb, parta a program života (poslání). Přičemž poslední dvě oblasti jsou daleko důležitější než předchozí tři. Časem jsem pochopil, že síťový marketing, ve kterém podnikám, nabízí člověku právě všech 5 P, proto prosperuje už 24 let. Je to tedy nástroj komplexní změny.
Dnes na sítích každý inspiruje a to mě prostě přestalo uspokojovat. Nyní mám možnost lidem nabízet mnohem víc než instagramový svět úsměvů. Nabízím reálný nástroj změny, tedy konkrétní kroky vedoucí k cíli. Dnes doba přeje různým rozvojovým knihám, kurzům, workshopům, které osobnostní rozvoj učí. V síťovém marketingu se osobní rozvoj neučí, ale žije. Proto tak rád říkám, že je to osobnostní rozvoj v praxi, a ještě s podporou lidí kolem sebe. Nenabízí jenom hélium, ale i balónek.
Jeden létající balónek udělá velkou radost. Umíte si ale představit, kolik radosti udělá 100 létajících balónků?
Proto tak pevně stojím za filozofií etického síťového marketingu, protože vím, co člověku může přinést (a to jak zákazníkům tak především partnerům). A pokud i ty hledáš cestu ke své moci, chceš si naplnit své potřeby a žít spokojený život, nabízím ti příležitost, kteru jsem sám dostal. Pokud máš jasno v tom, co od života chceš, a jen hledáš JAK, rád si s tebou o tom popovídám. Kráčím po cestě, která je dost široká pro všechny, kteří opravdu chtějí (ono takových totiž není tolik).
Comments