Můj příběh
Velká jistota = malý život
Vyrůstal jsem v rodině, která nežila nijak v hojnosti, spíše střídmě. Nikdy se naše rodina nebavila o snech či přáních, úspěchu. Rodinným vzorcem bylo nikterak nevyčnívat z davu, vystudovat školu, najít si "jistý plat" v zaměstnání, pracovat velký čas za málo peněz a splácet dluhy z úvěrů a hypoték na věci, na které prostý "jistý plat" zaměstnance prostě nestačí. Takováto cesta “poslušného zaměstnance”, co nechce od života mnoho, i mě zavedla do krysího závodu a upracování, které vyústilo v ustavičný stres a vážné onemocnění. Ale to už předbíhám.
Po střední škole jsem úspěšně aplikoval to, čemu jsem byl učen rodinou i školským systémem. Začal jsem pracovat jako skladník ve velkoobchodu, protože jsem potřeboval nějaký "jistý plat". Tato velká jistota mi zaplatila malý život, tedy nájem, levnější stravu a jeden víkend na večírku. Pracoval jsem za málo peněz v parnu i mrazu na rampě pro ty nahoře, a že jich bylo. V hierarchii jsem byl totiž těsně nad uklízečkami. Nějaký profesní posun úplně skladník čekat nemůže.
Nový svět síťového marketingu
Jelikož můj příjem byl opravdu směšný, pokukoval jsem po možnostech přivýdělku. Jednoho odpoledne, kdy jsem při cestě domů čekal na autobusové zastávce, mě zaujal plakát, na kterém se inzertoval možný přivýdělek, který byl ve výši mé tehdejší mzdy. Na inzerát jsem zavolal a setkal se s ženou, která mi nabídla příležitost síťového marketingu, a já se zapojil.
Ve svých 20 letech jsem se poprvé ocitl mezi lidmi, kteří přemýšleli úplně jinak, než lidé, jenž mě doposud obklopovali v mém běžném životě. Ocitl jsem se mezi osobnostmi, které chtějí od života mnoho, které nevidí jistotu v mizerném životu limotvaném platem, ale jistotu spatřují v budování svého života, který drží ve svých rukou. Jako bych uviděl zhmotněné myšlení úspěšných. Poprvé v životě jsem uvěřil, že i já mohu dosáhnout čehokoliv.
Nebyl jsem připraven
I přesto, že jsem začal se společností síťového marketingu prosperovat a brzy jsem začal slíbené peníze vydělávat, nebyl jsem vyzrálý tak velkou příležitost rozvíjet. Stále ve mě byl ten “poslušný zaměstnanec”, pro kterého jistota stálého platu zvítězila.
Ze skladu jsem nastoupil do státního sektoru, do málotřídní školy jako asistent k socio-kulturně znevýhodněným dětem. Práce s dětmi mě chytla za srdce a já jí věnoval veškerou svou pozornost. Se zahájením dálkového studia pedagogické fakulty jsem se stal nadšeným učitelem. Zpětně vnímám, že největším darem pro mne bylo pracovat pod ředitelkou s velkou vizí a já mohl opět pozorovat v praxi, jak člověk opravdu dokáže vše. Z malé školy před zavřením se stala progresivní škola s nadčasovým vzdělávacím modelem, která byla známá a navštěvovaná na mezinárodní úrovni.
Práce mě opravdu naplňovala. Problém byl v tom, že za plat učitele jsem zaplatil běžné povinnosti života a nebyl prostor pro hodnotnější žití. Abych si mohl koupit dům a pořídit auto, zadlužil jsem se. Jelikož jsem musel platit vysoké splátky, vzal jsem si další zaměstnanecký úvazek. Výsledkem bylo paradoxně to, že jsem neměl čas žít ve svém domě ani jezdit ve svém autě, které jsem splácel, protože jsem byl od rána do večera, i přes víkendy, v práci. Neměl jsem čas na rodinu, partnerský vztah, natož na sebe. Stal se ze mě uhnaný člověk, který chtěl od života víc, ale dvě zaměstnání (sice s dobrou věcí) mu to neposkytlo. Tady jsem začal vnímat, že přirozené je konat dobro, ale ještě přirozenější by mělo být za dobro dostávat hojně zaplaceno. Protože člověk, který sice vykonává dobrou službu, ale chátrá bídou, to prostě dlouho nevydrží.
Nedostatek moci způsobuje nemoci
Ve svých 30 letech jsem se stal ne-mocným. Doktory jsem byl zařazen mezi pacienty se zvýšeným rizikem rakoviny jícnu, diagnostikovali mi refluxní chorobu jícnu, alergie, astma, zastavilo se mi trávení, takže každé jídlo mi způsobovalo nepříjemné a bolestivé zdravotní komplikace. Denně jsem polykal několik druhů léků (inhibitory protonové pumpy, kortikoidy) a mnoho léčbu podporujících doplňků stravy z lékárny. Můj zdravotní stav se však zhoršoval a vyústil v chronickou palčivou bolest jícnu, kdy jsem s bolestí usínal a s bolestí jsem se probouzel. Byl jsem náchylný k infekčním onemocněním dýchacích cest a pravidelně jsem stonal každou chřipkovou sezónu. Navíc s chronickým pocitem únavy jsem se ve svých 30 letech cítil jako stařec.
Na nohy mě postavily zelené potraviny
Pamatuji si zásadní okamžik v mém životě. Bylo to čerstvě po ukončeném vztahu, po Vánocích. Byl jsem po úrazu na kole a s pohmožděnýma rukama jsem ležel ve studené vybydlené ložnici na matraci. "Podívej, jak jsi dopadl! Takhle chceš žít i nadále?" - to byly otázky, co se mi honily hlavou. A já se v tento moment rozhodl. Rozhodl jsem se žít lépe! Rozhodl jsem se pro změnu.
Změnu jsem začal tím nejjednodušším = stravou. Zaměřil jsem se na organickou syrovou stravu. Změny byly patrné a přišly velmi rychle. Nicméně až po zařazení kvalitních zelených potravin následovala ta největší očista, vyživení a regenerace. Za dva měsíce na syrové stravě s velkými dávkami mladého ječmene a chlorelly odešly všechny mé chronické potíže, které mě doprovázely několik let. Velmi rychle se mi navrátila životní síla, která mi dovolila stoupnout si pevně do dalších životních změn. Zelené potraviny jsem si doslova zamiloval a staly se mou nutriční kotvou každodenního jídelníčku. Tehdy jsem však netušil, že jezením zelených potravin to nekončí.
Od myšlení zaměstnance k myšlení podnikatele
Tehdy se mi do rukou dostala kniha Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho, kde představoval tzv. Cashflow Kvadrant - koncept čtyř kvadrantů, které rozdělují různé způsoby, jakým lidé vydělávají peníze. Díky tomu jsem pochopil různé finanční strategie a cesty k finanční nezávislosti.
Kiyosakiho kvadranty jsou rozděleny na dvě části: levá strana (zaměřená na tradiční zaměstnání) a pravá strana (zaměřená na podnikání a investice). Kiyosaki zdůrazňuje, že cesta k finanční nezávislosti často vede přes posun z levé strany aktivního příjmu (kde vyděláváte peníze za práci) do pravé, tedy k pasivnímu příjmu (kde vaše peníze a aktiva pracují pro vás). Kiyosaki také ve své knize uvádí, že síťový marketing je skvělá příležitost, jak se z levé strany kvadrantu dostat právě do pravého kvadrantu finanční svobody.
Jelikož jsem se síťovým marketingem již zkušenost měl a sám jsem si vyzkoušel, že funguje, rozhodl jsem se k němu vrátit. Hodnotově jsem však za ta léta vyzrál a určitě jsem nechtěl sáhnout po ledajakém síťovém podnikání. Měl jsem jasno v tom, jakou příležitost hledám. Takovou, která je opřená o etiku, hodnotu pro společnost, o velkorysý odměňovací systém a inspirativní společnost lidí.
Cesta zpět k síťovému marketingu, ale tentokrát k etickému
Jelikož jsem měl díky zeleným potravinám spoustu energie, začal jsem intenzivně sportovat. Kromě běhu, fitka, hiitu jsem se rozhodl začít chodit na individuální tréninky sebeobrany. Trenér mi na prvním tréninku nalil mladý ječmen (přesně ten, který mi tolik zdravotně pomohl) a já vnitřně zajásal: "Ty jo, to musí být vědomý trenér, když lidem ke sportu nalévá přírodní ječmen, který se podával i gladiátorům, a ne chemický iontový nápoj." Jelikož jsem zelené potraviny dlouhodobě užíval (a se mnou i moji známí), rád jsem využil jeho nabídku registrace, díky níž jsem měl možnost jíst zelené potraviny levněji.
Ale Roman mi nabídl mnohem víc než jíst zelené potraviny výhodněji! A já jsem za to Romanovi nesmírně vděčný. Nabídl mi totiž i příležitost etického síťového marketingu se společností, která je stabilním a prosperujícím lídrem zelených potravin a přirozeného síťového marketingu. Vysvětlil mi sílu toho, když se skloubí obchod s dobrou věcí, vznikne oboustranné bohatství. Zpocenému u boxu mi představoval princip tvoření sítě a finanční prosperity a já vzplanul pro myšlenku etického síťování. Chopil jsem se práce a v praxi poměrně brzy poznal, že pokud síťový marketing pracuje s dobrem, dobro se násobí. Člověk se tímto způsobem stává po cestě bohatým nejen v srdci, ale i v peněžence.